KINO W PLENERZE Ponad śnieg

 

KWARTET JORGI
w składzie
Kuba Majda klarnety
Dominika Dolżyńska skrzypce
Agnieszka Kowalczyk wiolonczela
Waldemar Rychły – gitara, dzwonki 

Podczas koncertu zostanie wyświetlony film niemy PONAD ŚNIEG z 1929 r. nakręcony w Poznaniu!!!
Muzycy z Kwartetu Jorgi wzorem taperów "udźwiękowią" film grając na żywo autorską muzykę.

O filmie: Pierwowzorem literackim był dramat Stefana Żeromskiego: „Ponad śnieg bielszym się stanę”, wystawiony po raz pierwszy 29 listopada 1919 roku. Film dotyka wrażliwej tematyki nieszczęśliwej miłości, konfliktów pokoleń, błędów młodości, poczucia winy i żalu za popełnione niegodziwe czyny. Na tematykę rodzinną nakładają się dodatkowo historyczne podziały narodowościowe, które występowały na wschodnich rubieżach Polski i wydarzenia wojny polsko – bolszewickiej. Niewątpliwym atutem jest pojawienie się w obsadzie Stefana Jaracza.

Fabuła: W starym kresowym dworze rządzi żelazną ręką właścicielka majątku, Rudomska. Żeby nie oddawać ani piędzi ziemi, postanawia wyswatać swoją siostrzenicę Irenę - współwłaścicielkę majątków - sąsiadowi Olelkiewiczowi. Synowi wyszukała cichą i potulną Helenę. Ale Wiko uległ fatalnemu urokowi kuzynki Ireny. By nie dopuścić do jej ślubu, dźwignął stawidła i zalał wieś i drogę, którą podążał Olelkiewicz. Rudomska rzuca na syna przekleństwo. Irena zabiera ze sobą kochanka i zamieszkuje z nim w małym miasteczku. Przyjaciel Wika, Światobór, uwozi ją jednak w daleki świat. Wybucha wojna. Ciężko rannego Wika znajduje na polu walki Helena, która przywdziawszy szaty sanitariuszki szukała zapomnienia. Tymczasem we dworze chłopi prowadzeni przez podżegaczy, chcą zabić dziedziczkę i zagarnąć jej majątek. Stary sługa Joachim ratuje ją, ona zaś przyjmuje wśród łez swego syna, który wrócił i pragnie teraz już tylko ciszy. Zjawiają się jednak bolszewicy i chcą aresztować Wika. Wtedy matka chwyta za ukryty rewolwer i strzela. Przejeżdżający patrol ułanów polskich próbuje ją ocalić przed rozstrzelaniem. Za późno...

O muzyce: Integralną częścią seansu jest grana na żywo przez Kwartet Jorgi muzyka. Ścieżka dźwiękowa przygotowana do filmu oparta jest na motywach kresowych oraz melodiach ludowych zapisanych przez Oskara Kolberga. Łączą tradycyjną muzykę europejską z jazzową improwizację i z energią akustycznego rockowego grania. Przygotowanie, opracowanie, kompozycja - Waldemar Rychły.

 

Powrót do góry