KINO W PLENERZE Ponad śnieg

TAPERZY?:
Kuba Majda klarnety
Dominika Dolżyńska skrzypce
Waldemar Rychły gitara, dzwonki 

Tomasz Raczkiewicz wprowadzenie 

Podczas koncertu zostanie wyświetlony film niemy PONAD ŚNIEG z 1929 r. nakręcony w Poznaniu!!!
Muzycy z Kwartetu Jorgi wzorem taperów "udźwiękowią" film grając na żywo autorską muzykę.

NIEDZIELA, 29 LIPCA 2018 // GODZINA 20:00
WSTĘP WOLNY

O filmie: Pierwowzorem literackim był dramat Stefana Żeromskiego: „Ponad śnieg bielszym się stanę”, wystawiony po raz pierwszy 29 listopada 1919 roku. Film dotyka wrażliwej tematyki nieszczęśliwej miłości, konfliktów pokoleń, błędów młodości, poczucia winy i żalu za popełnione niegodziwe czyny. Na tematykę rodzinną nakładają się dodatkowo historyczne podziały narodowościowe, które występowały na wschodnich rubieżach Polski i wydarzenia wojny polsko – bolszewickiej. Niewątpliwym atutem jest pojawienie się w obsadzie Stefana Jaracza.

Fabuła: W starym kresowym dworze rządzi żelazną ręką właścicielka majątku, Rudomska. Żeby nie oddawać ani piędzi ziemi, postanawia wyswatać swoją siostrzenicę Irenę - współwłaścicielkę majątków - sąsiadowi Olelkiewiczowi. Synowi wyszukała cichą i potulną Helenę. Ale Wiko uległ fatalnemu urokowi kuzynki Ireny. By nie dopuścić do jej ślubu, dźwignął stawidła i zalał wieś i drogę, którą podążał Olelkiewicz. Rudomska rzuca na syna przekleństwo. Irena zabiera ze sobą kochanka i zamieszkuje z nim w małym miasteczku. Przyjaciel Wika, Światobór, uwozi ją jednak w daleki świat. Wybucha wojna. Ciężko rannego Wika znajduje na polu walki Helena, która przywdziawszy szaty sanitariuszki szukała zapomnienia. Tymczasem we dworze chłopi prowadzeni przez podżegaczy, chcą zabić dziedziczkę i zagarnąć jej majątek. Stary sługa Joachim ratuje ją, ona zaś przyjmuje wśród łez swego syna, który wrócił i pragnie teraz już tylko ciszy. Zjawiają się jednak bolszewicy i chcą aresztować Wika. Wtedy matka chwyta za ukryty rewolwer i strzela. Przejeżdżający patrol ułanów polskich próbuje ją ocalić przed rozstrzelaniem. Za późno...

O muzyce: Integralną częścią seansu jest grana na żywo muzyka. Ścieżka dźwiękowa przygotowana do filmu oparta jest na motywach kresowych oraz melodiach ludowych zapisanych przez Oskara Kolberga. Łączą tradycyjną muzykę europejską z jazzową improwizację i z energią akustycznego rockowego grania. Przygotowanie, opracowanie, kompozycja - Waldemar Rychły.

 

Powrót do góry