JUSTYNA DYLA sopran

 

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu Krystyny Świder. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich, m. in. prof. Teresy Żylis-Gary oraz Daniela Weeks’a. W Operze Śląskiej zadebiutowała partią Despiny w spektaklu dyplomowym  Cosi fan tutte W.A. Mozarta. Od 2009 roku występuje jako solistka Opery Śląskiej wykonując m.in. partie: Małgorzaty (Faust Ch. Gounod , Micaeli (Carmen G. Bizet), Elżbiety (Maria Stuarda G. Donizetti ), Violetty (Traviata G. Verdi), Tatiany (Eugeniusz Oniegin P. Czajkowski), Christine (Phantom Yaston /Kopit), Saffi (Baron Cygański J. Strauss) Eurydyka (CH.W. Gluck Orfeusz i Eurydyka), Zofii (Halka St. Moniuszko ), Zuzi (Verbum Nobile St. Moniuszko), Piły (Ubu Rex K. Penderecki ).

W listopadzie 2007 roku wystąpiła w spektaklu Wesele Figara W.A. Mozarta jako Zuzanna, wystawionym w Opera Kentucky w Louisville (Stany Zjednoczone) w kooperacji z Uniwersytetem w Louisville.

W 2008 roku występowała jako Hirtenknabe w Tosce G. Pucciniego podczas Festiwalu Operowego w Bregenz (Austria).

Uczestniczyła w Międzynarodowym Koncercie z okazji 325 Rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, (prawykonanie partii sopranowej w utworze Deus Vicit Henryka Jana Botora.)

Wzięła udział w nagraniu płyty z polskimi kolędami z towarzyszeniem Chóru Opery Śląskiej, albumu pt. Hity operowe i operetkowe także z Operą Śląską oraz w nagraniu płyty Musica Sacromontana, wykonując partie solowe w Requiem ex D oraz Litanii F-dur. Józefa Zeidlera.

Występowała także z Filharmonią Śląską w Katowicach z takimi dyrygentami, jak Mirosław Jacek Błaszczyk i Massimiliano Caldi oraz Tadeusz Serafin (Opera Śląska), Kimcherie Lloyd (USA) i Ulf Schirmer (Austria).Współpracuje także z Filharmonią Zielonogórską. W 2007 roku była finalistką konkursu im. Haliny Halskiej – Fijałkowskiej we Wrocławiu. Współpracowała z Teatrem Wielkim w Łodzi wykonując partię Elżbiety w spektaklu Maria Stuarda – G.Donizetti (styczeń 2014). W maju 2013 roku została laureatką Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii NAJLEPSZY DEBIUT- ŚPIEWACZKA.

Od kwietnia 2016 roku bierze także udział w spektaklu „Król Ubu” Krzysztofa Pendereckiego wystawianym w Operze Śląskiej w Bytomiu, wcielając się w postać Piły. Bierze udział w wielu koncertach i festiwalach, takich jak np. „Oktawa Kultur” czy „Europejski Festiwal Muzyczny Gloria” w Białymstoku.

 

 

Powrót do góry